С решение на арменското правителство преди дни затвори врати 60-годишна културна институция. Научно-техническата библиотека към Националния център за иновации и предприемачество, пазеща 22 млн. единици литература, бе ликвидирана. Заедно с това без работа остават неговите 72 сътрудници.
„Библиотеката е уникална по своята природа: патентният фонд съставлява 17 млн. наименования и 18 млн. екземпляри на документи от 77 страни по света на 66 езика. Богатите фондове включват специални видове техническа документация: патенти, нормативни и технически документи, технически спецификации, свързани с производството, индустриални каталози, както и различни богати фондове от документи, обхващащи областта на научните и техническите области: книги, периодични и електронни публикации, печат списания, автореферати на дисертации.
Беше тъжно да видиш уникални документи и книги и да мислиш за съдбата им в неизвестност. Какво е това, ако не една съзнателна стъпка, целяща да нанесе още един удар върху нашата наука и образование” – така реагира на това решение депутатът от арменския парламент от опозиционната фракция „Армения“ Гарник Даниелян.
Научавайки за предстоящото закриване на учреждението служителите им в течение на месеци водиха борба срещу това, което е решено. Така или иначе, фактът е факт. При среща със служителите на библиотеката Даниелян изрази надеждата си, че „подобно необосновано решение ще бъде отменено в недалечно бъдеще и Научно-техническата библиотека ще продължи дейността си, като основа за развитието на науката, икономиката и индустрията“.
„Много библиотеки по света и в Армения, когато дигитализират колекциите си, не си поставят за цел да унищожат носителите на документи, оправдавайки се с факта, че има дигитална версия. Това означава разширяване на достъпа до документа, но не и унищожаване на оригинала. Второ, не всички документи са достъпни в интернет. Тази библиотека винаги е служила на икономиката на Армения и тези документи трябва да се съхраняват, те също са част от националната информационна сигурност“, коментира главният специалист в отдел „Електронна картотека” на Научно-техническата библиотека Маргарита Манукян.
Персоналът на библиотеката не е уведомен предварително за решението за разпускането на институцията. Преди това те са били уверени, че библиотеката не се закрива, че сградата се продава и ще бъдат отделени нови помещения за нея и огромния ѝ фонд.
Републиканската научно-техническа библиотека като самостоятелно подразделение, е създадена през 1963 г. Като уникален специализиран център дълги години е била и библиотека-депозитар за специализирана техническа документация. От съветско време, от 1983-84 г., библиотеката работи в основната си сграда, като има няколко етажа хранилища за специалните си колекции. Многоетажното здание е построено по специален проект с дебели бетонни стени и колони. През 2002 г. с решение на правителството библиотеката е реорганизирана в Арменски център за научна и техническа информация, губи републиканския си статут, а през 2009 г. е създаден Националният център за иновации и предприемачество, под чиято административна структура остава до настоящия момент.
Колекциите на институцията са уникални. След разпадането на Съветския съюз през 90-те години, когато икономиката на Армения беше разрушена, благодарение на тях местните производители и новосъздадените предприятия успяха да възстановят производствените потоци или да създадат нови. Такива известни компании в арменската икономика като „Джермук Груп“, „Гранд Кенди“, „Мариана“, „Тамара“, „Артфуд“, „Атенк“, „Дароинк“, „Натали Фарм“, „Ереванска бижутерийна фабрика“, „Ликьор“, „Тютюн Масис“, „Ереванска фабрика за бренди“, „Телеком Армения“, „Русал-Арменал“ и др. използваха фондовете на тази библиотека.
Научно-техническата библиотека подпомага и новосформираните въоръжени сили по време на Първата Арцахска война с документи от военен характер. Сега правителството на Пашинян смята всичко това за анахронизъм, вероятно като част от „бивша Армения“. Малка част от фонда ще бъде прехвърлена на Националната библиотека, част – на Агенцията за интелектуална собственост, а по-голямата част - в архива.
Идеята за закриването на библиотеката е на бившия заместник-министър на икономиката Рафаел Геворкян, който сега вече е на друга длъжност. С неговите активни усилия през 2024 г. функцията „Научно-технически библиотечни услуги“ е изключена от бюджетното искане и е определена нова функция – „Формиране и развитие на икономиката, основана на знанието в Република Армения“ и финансирането е спряно. Властите подготвят да ликвидират библиотеката още преди година. За целта въз основа на резултатите от мониторинга, извършен от Национален център за иновации и предприемачество, е направен необективен извод, че фондовете на библиотеката са безполезни, и следователно тя е тежест.
Процесът на ликвидация също се извършва незаконно. Министерството на образованието, науката, културата и спорта не участва, но според Закона „За библиотеките и библиотечното дело“ в Армения, институцията е държавен орган, упълномощен от правителството на страната в областта на библиотекознанието. Служителите на научно-техническата библиотека изпратиха много писма до властите – от министър-председателя до президента, но без резултат. Изпратени са писма и до Министерството на икономиката – автор на проекта за закриване на библиотеката, с аргументи защо това място трябва да се запази. Е, резултатът е налице!