За първи път в историята на независима Армения централната телевизия на страната не излъчи новогодишното послание на арменския духовен лидер. Годината започна със скандал.
Всяка година на 31 декември Обществената телевизия на Армения излъчва обръщения към народа на страната от президента и от духовния глава минути преди настъпването на новата година. Обикновено речта на Върховния патриарх се излъчва преди речта на държавния глава. Тази година обаче традицията бе нарушена: Първопрестолният Свети Ечмиадзин съобщи, че от телевизията в последния момент, без никакво обяснение, са обявили, че новогодишното обръщение на Негово Светейшество няма да бъде излъчено преди полунощ, както е традиционно. Вместо това е предложено то да бъде включено във вечерното издание на новините, което от Св. Ечмиадзин се възприема като неподходящо. Така че посланието на Върховния патриарх и католикос на всички арменци е излъчено от други телевизии, а също така е разпространено и в социалните мрежи.
По повод случилото се Съветът на Обществената телевизия направи заявление, в което се казва, че обръщението на Карекин Втори „трябваше да последва преди речта на президента на Република Армения, който според конституцията е държавен глава“. Дава се и следното обяснение: „За съжаление, на 31 декември отец Вахрам Меликян от името на Майчиния престол информира Съвета на обществения оператор, че не е съгласен с часа, определен за речта, и поиска да не се излъчва, както и като цяло да не се използва записът на посланието на католикоса, авторските права за което принадлежат на Първопрестолния Свети Ечмиадзин. Тъй като искането се отнасяше само до Обществената телевизионна компания (ОТК), телевизионният канал „Шохагат“, работещ към Съвета, излъчи призива на Католикоса, а устната молба за ефира на ОТК беше удовлетворена. В Армения няма законодателна уредба за излъчването на новогодишни послания, така че всеки телевизионен канал сам решава кога и в какъв ред да излъчва посланията, което и се случи. Имайки предвид широкия обществен отзвук, предлагаме въпросът да бъде урегулиран законодателно“. В края на направеното изявление от ОТК изразяват надежда, че този инцидент – така го определят, „по никакъв начин няма да повлияе на сътрудничеството между Обществения оператор и Майчиния престол".
С това не обаче тази история не приключи. В първите дни на настоящата година Матенадаран (книгохранилище) „Ваче и Тамар Манукян“ на Свети Ечмиадзин съобщи, че прекратява сътрудничеството си с Обществената телевизия на Армения. „С действията си ръководителите и отговорните лица на ОТК лишиха арменския народ от възможността да чуе посланието на Патриарха на всички арменци“, подчертават авторите на изявлението. Те категорично декларираха, че „докато не се промените, вратите на Матенадаран и издателството на Ечмиадзин са затворени за вас“.
През нощта в навечерието на настъпването на Новата година край сградата на Обществената телевизия в Ереван се проведе протестен митинг във връзка с отказа да се излъчи новогодишното послание на Католикоса. Представители на студентския съюз на АРФ „Никол Ахбалян“ закачиха на входните врати плакати с надписи „TRT1“ (турски телевизионен канал – бел. ред.), „Срам“ и други.
Какво каза в обръщението си към арменците католикос Карекин Втори?
"...Новата година е граничната линия между дните, превърнали се в история, и пълното с надежда бъдеще.
Посрещаме 2024 г. с дълбоко безпокойство, посрещаме я с неутешима скръб в сърцата си поради огромните загуби. Преминахме през трудна година, но с упование в Господ гледаме с надежда и оптимизъм към бъдещето на нашия народ. Въпреки сложността на ситуацията около Армения, окупацията на Арцах с прогонването на арменското население и наличието на други проблеми, ние трябва твърдо да преодоляваме трудностите, крепко поддържайки предаността и любовта към отечеството и вярата в нашия Всемогъщ Господ.
Ние сме наследници на онзи народ, който се мъчеше и страдаше, но не се предаде, беше подложен на геноцид, но не беше унищожен, бе подложен под меча, но не умря. Наистина не може да бъде прекъсната историята на такъв народ, чийто летопис е украсен с прекрасни свидетелства за богопочитание и патриотизъм, непрестанно желание да живее и твори. В живота на народите често се случват изпитания, но победители от трудните ситуации излизат тези нации, които остават несломими по дух и смело се изправят срещу изпитанията и предизвикателствата с вяра в Бог. Защото Господ е „щит за всички, които се уповават на Него“, казва псалмопеецът (Пс. 17:31).
Нека бъдем солидарни в Армения и диаспората и да насочим обединените си усилия към защита на националните интереси и създаването на нова зора в отечествения и националния живот. Нека осъзнаем, че родината е единственото свято място, където са се събрали молитвите и мечтите на арменските поколения от всички времена, където арменската идентичност трябва да продължи да се изковава и където арменският народ завинаги ще черпи сила от своята свещена земя. Нека обградим нашите сестри и братя, насилствено депортирани от Арцах, с грижовна любов, да умножим надеждата им, така че мечтата им да се върнат в родния Арцах никога да не угасне и вярата им в Бог да остане силна. Нека подкрепим нуждаещите се и страдащите и да потърсим помощта на Всемогъщия за нашите изчезнали и заловени в плен чеда и техните семейства“.