Центърът за хуманитарни изследвания към Нюйоркската обществена библиотека вече ще носи името на Вартан Крикорян – един от съоснователите на хуманитарната инициатива „Аврора“. Решението бе взето от Съвета на настоятелите на институцията, който прецени по този начин да почете дейността на видния арменец. От тяхното публично съобщение става ясно, че така се демонстрира значителния принос на Вартан Крикорян за възстановяването и възраждането на библиотеката.
В последните години името на Крикорян стана доста известно и в Армения. Заедно с Рубен Варданян и Нубар Афеян той бе съосновател на инициативата „Аврора“, беше и член на борда на Международното училище на UWC.
Нашият сънародник е президент на Нюйоркската обществена библиотека от 1981-89 г. С реализирането на структурни и финансови реформи той успява да повиши авторитета на това просветно средище, превръщайки го във важен граждански и образователен център.
Вартан Крикорян почина през 2021 г. на 87-годишна възраст. Той излезе на арменската „сцена“ сравнително късно, когато се включи в начинанието „Аврора“. Но дори и тогава някак си бе на по-заден план, тъй като другите двама съоснователи – Рубен Варданян и Нубар Афеян, бяха много по-познати по света със своите различни прояви и благотворителни действия. Това обаче далеч не означава, че Крикорян не беше ярка фигура. Тъкмо обратното, той беше изключителен хуманитарист, учен, автор, преподавател, наставник.

Роден е в Тебриз (Иран). Като млад имигрант в САЩ той трябва да преодолее безброй предизвикателства и трудности, но успява да изгради забележителна кариера, която обхваща няколко десетилетия и пресича границите на академичните среди, филантропията и културата в и извън страната, в която решава да се установи. Той е пламенен защитник на образованието и просветата, виждайки книгите като „станции на надежда, образование и по-добро бъдеще“. Изключително трудно е да се обхване широтата на дейността на този уникален човек, неговия авторитет и влияние, благодарение на които постига забележителни резултати.
През 1956 г. Вартан Крикорян се записва в Станфордския университет, където специализира история и хуманитарни науки. Завършва висшето училище с отличие през 1958 г. Получава докторска степен по история и хуманитарни науки от Станфорд през 1964 г., а през 1969 г. получава наградата за изключително преподаване на Фондация „Данфорт Е. Х. Харбисън“. През 1972 г. той се присъединява към факултета на Университета на Пенсилвания и е назначен за професор по история и по история на Южна Азия. Арменецът става декан и основател на Факултета по изкуства и науки в Пенсилванския вуз през 1974 г., четири години по-късно е избран за негов двадесет и трети ректор (до 1981 г).
Д-р Крикорян често разказва историята на „най-болезненото преживяване в целия ми живот“. Това се случва през 1980 г., когато той е ректор на Пенсилванския университет, негов висш академичен служител. Влиятелни попечители му казват, че е назначен да замени отиващия си президент. Той е толкова уверен в позицията, че оттегля кандидатурата си от разглеждането му като ректор на Калифорнийския университет в Бъркли. Но по радиото в колата си чува новината, че попечителите на вуза в Пенсилвания избират и друга академична звезда, което означава избор между двама. На следващия ден си подава оставка. Президентът в оставка на университета се опита да го разубеди да не предприема тази стъпка, но безуспешно. „Казах му, че мога да се справя с отхвърляне, но не и с обида и унижение“, пише арменецът в мемоарите си „Път към дома: моят живот и времена“ (2003 г.).

От 1981 до 1989 г. Вартан Крикорян служи като президент на Нюйоркската обществена библиотека и е широко признат за възстановяването на статута на библиотеката като културна забележителност. С дейността си успява да възроди изчезващата от живота на Ню Йорк институция и да възстанови старата ѝ слава, нейния авторитет.
Д-р Вартан Крикорян е боец: горд, проницателен, очарователен, брилянтен историк и педагог, който, имайки скромно потекло, успява да се издигне до върховете на академичната мисъл в САЩ. Той владее седем езика, получава множество награди, предложен е за президент на Колумбийския университет и университетите в Мичиган и Маями. Той приема предложението на университета Браун (1989–1997), превръщайки го в едно от най-популярните училища от Бръшляновата лига, и оттогава е президент на корпорацията „Карнеги“ в Ню Йорк – главен спонсор в сферата на образованието.

Университетът Браун става не само по-глобален, по-конкурентоспособен в академично отношение, но и по-финансово осигурен под негово ръководство. По време на своя мандат той ръководи кампания, която събра над 500 милиона долара, с което даренията за институцията надхвърлят границата от един милион долара. От 1997 г. д-р Крикорян е 12-ят президент на корпорация „Кареги“. През 1998 г. е награден с Националния медал за хуманитарни науки от президента Клинтън, а през 2004 г. получава Президентския медал на свободата – най-високото гражданско отличие на Съединените щати, от президента Буш.

Вартан Крикорян е човек с голяма вътрешна сила, изпълнен със състрадание и безкрайна мъдрост. Удостояван е с множество отличия, включително от Фондация „Джон Саймън Гугенхайм“, Американския съвет на учените общества, Съвета за научни изследвания в областта на социалните науки и Американското философско общество. Освен това получава десетки почетни степени и е награждаван от френското, италианското, австрийското и португалското правителства.

През целия си живот, воден от мисията си за постигане на глобален просперитет и мир този изключителен арменец винаги говори от името на най-бедните и лишените от права. Отдаден на изкореняването на геноцида, дискриминацията и преследването, той се превръща в ментор и фар на надежда за всички, вдъхновени от неговата съпричастност и решителност. Той ръководи по-младото поколение с доброта и проницателност, променяйки живота и постоянно давайки личен пример за безкористност и ангажираност.
Като плодотворен автор Вартан Крикорян публикува няколко книги, сред които „Ислямът: мозайка, а не монолит“ и „Появата на модерен Афганистан, 1880-1946 г.“.

при връчването на първата награда "Аврора" в 2015 г.
През 2015 г., заедно с Нубар Афеян и Рубен Варданян той стана съосновател на хуманитарната инициатива „Аврора“ от името на оцелелите от Геноцида над арменците и в знак на благодарност към техните спасители. Наградата „Аврора“ има за цел да се пробуди човечеството, да се активизира това глобално движение чрез справяне с хуманитарните предизвикателства на място по света с фокус върху подпомагането на нуждаещите се и страдащите, на неоправданите и лишените от права хора.

Като съосновател на инициативата и член на комисията за подбор на наградата „Aurora“ Вартан Крикорян работи неуморно, за да помогне за реализирането на тази визия и да даде втори шанс на онези, които имат най-голяма нужда от нея.
В автобиографията си този изключителен човек си спомня как любимата му неграмотна баба му казвала, че характерът е всичко, притежанията са ефимерни, докато репутацията е трайна. Когато си лягал да спи, пише той, тя му разказвала приказка, че звездите са наши пазители, те бдят над нас и „ни дават усещане за доброта, любов, състрадание, толерантност и справедливост“. Онези, които са имали шанса да се докоснат до неговата личност, споделят, че "Вартан беше тази звезда за толкова много хора, които го познаваха, и много други, които не го познаваха".
Следва продължение