На 17 септември арменската църква се изпълни с богомолци – наши сънародници и български приятели от Пловдив, както и гости от други градове на страната и чужбина, за да присъстват на Светата литургия, посветена на „Хачвераци донъ“ (празника Кръстовден).
Арменската апостолическа Света църква отбелязва този ден в неделята между 11 и 17 септември. Този църковен празник е последният от петте Дахавари (големи празници) в годината – Дзънунт (Рождество), Задиг (Великден), Вартавар и Сурп Аствадзадзин (Света Богородица). Българската православна църква отбелязва Въздвижението на Светия кръст Господен винаги на 14 септември.
В празничния ден в средата на църквата на видно място беше сложен постамент, а на него – голям и красив кръст, около който бяха подредени свежи стръкове зелен и тъмно червен босилек (рехан). Празнична литургия се отслужи от нашия свещеник Дер Храч Мурадян, църковния клир и с участието на хор „Шънорхали”. С посветени на деня песнопения и слова се извърши службата, след което духовникът произнесе вдъхновена проповед (кароз). Той говори за свещената сила на кръста, както и силата на молитвата, като ни призова с чиста мисъл и съвест да се молим – само така нашите молитви ще бъдат чути. „Кристоси хачапайдъ тарцав хахтанаги нъшан” („Христовият кръст стана символ на победата), посочи той и подчерта, че за нашата християнска църква и за нашия народ този символ е свещен. „Хачов е вор мер жоховуртъ мъгърдъвецав, хачов е вор мер жоховуртъ тахвецав” („С кръста нашият народ се кръщава, с кръста нашия народ се погребва“), каза отецът и припомни, че силата на Христовия кръст ни съпътства цял живот. Както всеки път той ни призова да пазим нашата църква, религия, език и национални ценности и да сме свързани с Майка Армения.
Дер Храч разказа още защо нашата църква на този ден освещава рехана – тази благоуханна билка е била избуяла там, където е бил Светия кръст. С песнопения и молитви се освети поставения около кръста босилек, извърши се и освещаването в четирите посоки на света. Свещенослужителят на присъстващите миряни припомни и основата на историческото събитие: през 614 г. персийският цар Хосров превзема Йерусалим, разрушава го и отнася духовни ценности от този свещен град, наред със и Светия Христов кръст, в Персия. След 14 години византийският цар Херакъл с огромна армия се насочва към земите на Персия, за да върне Светия кръст и след победата той отново намира своето място в Йерусалим. При връщането си византийските войски, преминавайки през арменските земи, даряват на арменския народ и църква частица от Кръста, на който е разпнат Спасителя.
На този ден със специалното разрешение на Архиерейския наместник на Арменската епархия в България епископ Датев Агопян се отслужи и панихида за всички дарители на църквата, започвайки от Евлия Челеби, споменаха се имената на благодетелите през годините. Отслужи се заупокойна молитва и във връзка с изминалата една година от смъртта на Рупен Чавушян, който в течение на години е правил множество дарения и е работил всеотдайно за нашата църква.
Завършвайки църковната служба Дер Храч се обърна към присъстващите с думите: „Сурп Хачи зорутюнъ мишд цер хед ълла, хачъ мишт бахпан ълла” (Силата на Светия Кръст нека бъде винаги с вас, Кръстът нека винаги ви пази). Той поздрави миряните с думите: „Шънорхавор Сурп Хачи донъ, шънорхавор анун унецохнерун, йертак и хахахутюн” („Честит празник на Светия Кръст, честито на именниците, вървете си с мир“). Нашият духовен пастир държеше в ръка изнесения от музея изключително красив и уникален кръст, в който се намира частица от Светия кръст, на който е бил разпнат Христос и с него благослови всички вярващи, получихме и по клонка осветен босилек.
След църковната служба на двора бе тържествено открита паметна плоча на стената на дарителите в памет и знак на признателност към Рупен Чавушян. Тук бе цялото му семейство. Извърши се молебен, дер Храч разказа за голямата роля на дарителя и неговата всеотдайност през годините за църквата, говори и за родолюбието му. Хрипсиме Ерниасян прочете кратка биография и за работата му като дългогодишен председател на Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ в Пловдив.
Честитихме си Кръстовден и с мас (нафора) и стрък босилек се отправихме към домовете си, за да отнесем силата и славата на Христовия кръст за здраве и благоденствие на домовете и семействата ни.
Нъварт АПКАРЯН