
Известният музиколог, заслужил деец на изкуствата в Армения Анна Аревшатян издаде монография, посветена на живота и творчеството на един от най-великите арменски композитори, нашия съвременник Тигран Мансурян. Книгата е създадена по случай 85-годишнината на Маестрото и съдържа 9 глави, в които той е представен във всичките му образи – като човек, музикант, композитор, учител, многожанрова фигура в музикалното изкуство, със собствен стил и естетика, написал много произведения за киното и същевременно известен в света с академичните си трудове.

Представянето на труда се състоя в Националната академия на науките на Армения в присъствието на представители на културното министерство, на Ереванската държавна консерватория, на широките музикални и академични среди, други дейци в сферата на културата. И разбира се на самия маестро Мансурян и членове на неговото семейство. Събитието се откри от акад. Юрий Суварян, който поздрави твореца с неговия юбилей, подчертавайки дългогодишната му и многостранна дейност, насочена към развитието на арменската музикална култура. „Всички сме запознати с емблематичните филми на родното кино от ХХ век: „Плесница“, „Ние и нашите планини“, „С цвят на нар“ и други, автор на музиката за които е Тигран Мансурян. Познаваме тази музика, тя ни съпътства в ежедневието, но е само част от огромното творческо наследство, което той създаде и продължава да създава. Като многостранен композитор, Тигран Мансурян е автор на много произведения в други жанрове – от симфонични и хорови до вокални и балетни. Тази част от творчеството му също е широко известна.
Работата на Тигран Мансурян е високо оценена. Многократен носител на Националната награда на Армения, с която е удостояван както през съветските години, така и през епохата на независимостта, Маестрото е удостоен и с наградата „Арам Хачатурян“, с ордена „Свети Месроп Мащоц“ и много други награди“, припомни ученият.
Авторът Анна Аревшатян сподели, че идеята за монография за маестро Мансурян е зрела в съзнанието й отдавна. В продължение на много години тя многократно е разглеждала творчеството и дейността на композитора в кратки есета и интервюта, но това са били отделни статии, свързани с конкретни теми, събития, неговите произведения и етапи в кариерата му. Познавайки много добре композитора, който ѝ е преподавал в консерваторията, тя обмисля създаването на монография, която да обобщи биографията, живота и творчеството му. Окончателно идеята за книгата съзрява през 2022 г., когато се намира в Италия, за да участва в конгреса на Международната асоциация за византийски изследвания. „Откриването на форума се състоя в емблематичната зала на опера „Ла Фениче“, известна със своите исторически и културни традиции. И изведнъж се хванах на мисълта, че преди няколко години именно в тази зала се увенча с голям успех „Концертът за виолончело и оркестър“ на нашия любим Маестро в изпълнение на неподражаемия Марио Брунело. След това пътувах из градовете на Италия и през цялото време мислено се връщах към произведенията на Тигран Мансурян, които се изпълняваха в залите и на други места – Флоренция, Равена и Ватикана, като всяка стъпка правеше класическата и съвременна музика на композитора известна в тази страна“, сподели по време на презентацията музиковедът.
След като започва работа по книгата през 2022 г., Анна Аревшатян планира да я завърши за шест месеца, тъй като много добре познава както маестрото, така и музиката му. Но с напредването на проучването по темата и от постоянните разговори с Тигран Мансурян, една информация разкрива друга, не по-малко важна. Така работата продължава цели две години.
„Тигран Мансурян“ е първата сериозна монография, в която цялостно е представен Маестрото. В нея се разказва не само за най-популярното направление в творчеството му – музиката към филмите, но и за академичните му произведения: вокално-инструментални, хорови, симфонични и други, за балета му, който преди няколко години бе поставен на сцената на арменската опера и който, според думите на автора на книгата, още един път подчертава богатството на естетиката на композитора.
Монографията, създадена на академична, научна основа, съдържа пълен списък на музикалните творби, написани от Мансурян, като те са групирани жанрово. Освен това в труда е включен и списък на статиите и материалите, писани за самия композитор, който показва, че поглед към него са обръщали през годините изкуствоведи, музикални критици и журналисти от различни страни, където са изпълнявани негови произведения.
Маестрото, присъстващ на представянето на монографията, благодари на присъстващите и изказалите се за топлите думи и за отношението към творчеството му, подчертавайки, че според него ценността на проучването е в това, че Анна Аревшатян е подходила към музиката му професионално, запазвайки при това индивидуален подход.
Монографията е издадена с решение на научния съвет на Института за изкуства към академията на науките на Армения и с подкрепата на ереванското кметство.
Снимки: Татев Дурян, Арменпрес