кръст

ՏՈՆ  ԳԻՒՏ ԽԱՉԻ – намиране на Светия Кръст в Йерусалим през 326 година

03 Nov 2023
кръст
Дер Храч Мурадян по време на литургията

В неделната утрин на 29 октомври 2023 г. в Арменската църква „Сурп Кеворк” в Пловдив се отслужи литургия (Сурп Бадарак) от духовния ни пастир Дер Храч Мурадян с участието на духовния клир както и църковен  хор ”Шънорхали”. По канон и тази неделя желаещите взеха свето причастие, отслужиха се и няколко панихиди за упокой на починалите, запалиха се свещи и се кади тамян.

Отец Храч Мурадян започна  кароза си (проповед) с думите: „Хачи кюдъ Кристосин хачапайдин нъвирвадз чорс донериц мегън е” (Намирането на светия кръст, на който Христос е разпнат, е един от четирите празници, посветени на това събитие). Картинно и подробно разказа на арменски език  как през далечната 326 г. майката на византийския император Константин, наричана Хехине, има видение, че трябва да открие Светия кръст.

кръст

Предвождана от голяма свита тя се отправя към Йерусалим. Минали са няколко века и кръстовете са забравени от хората. Само един евреин на име Хута (Юда) помни мястото на разпятието. Започва търсенето, макар местността да е превърната в сметище. След дълго изравяне са открити трите кръста. Място, където са разпънати Христос и двама престъпници, се нарича Голгота. Никой обаче не знае кой е точно Христовия кръст. За да го открият и познаят, свише им се подсказано да положат мъртвото тяло на дете последователно на всеки от кръстовете. И на един от тях детето възкръсва, съживява се и така става ясно на кой е разпнат Спасителя. След това Божествено чудо евреинът Хута приема християнството и става епископ. А на Голгота се построява красива църква - „Сурп Харутюн” (Свето Възкресение), която се превръща в една от светините на Йерусалим.

кръст

След този разказ, с който ни се припомниха събития отпреди много векове, Дер Храч каза, че кръстът е най-почитания знак на християнството навсякъде по света за всички вярващи християни. И отново ни призова да бъдем добри един към друг, да обичаме Армения, да почитаме нашата християнска религия и арменската църква, да пазим езика си, да почитаме нашия Бог и да се молим Божията ръка да ни закриля.

След тази красива духовна среща в нашата църква с парче мас всеки си тръгна за вкъщи, отнасяйки разказа за Хачи кюдъ и пожелавайки си отново да сме живи и здрави, за да се видим отново в арменската църква „Сурп Кеворк”.

                                                                                               Нъварт АПКАРЯН