Разказите за прокълнатите картини циркулират вече в продължение на столетия. Дали наистина има платна, които носят лоша енергия, която се проявява по тайнствен начин, когато човек влезе в контакт с тях? Няма начин да се разбере това със сигурност, макар че има случаи, които сякаш потвърждават наличието на нещо подобно. Не са малко историите, които потвърждават, че има картини, провокиращи свръхестествени явления. Онези, които вярват в наличието на лоша енергия, са на мнение, че емоционалната сила на художника или пък интензивността на неговите преживявания могат да оставят незаличима, дори зловеща следа върху произведението. Често такава оставят и личните изпитания на твореца.
Ето няколко истории за творения, за които се смята, че имат тъмна страна:
Е. Мунк с готовност признава, че работата му е мрачно лична по природа: „Аз рисувам не това, което виждам, а това, което съм видял“, пише той за произведения като „Смъртта в болничната стая“.
Картината на Мунк на дете, стоящо пред мъртвата си майка, недвусмислено озаглавена „Мъртвата майка“, има особено обезпокоителна репутация. Тя е била в колекцията на Kunsthalle в Бремен от 1918 г., но предишни собственици на творбата съобщават, че очите на детето сякаш ги следват и те чуват шумолене на листове или шепот от картината. И понякога, според слуховете, момичето изчезва от платното.
„Плачещото момче“ – тази вече печално известна картина на италианския художник Джовани Браголин става такава през 80-те години на миналия век поради предполагаемо проклятие и медийната шумотевица около нея. Репродукции на картината, част от откровено странна серия, изобразяваща плачещи деца, са масово произведени и продавани широко във Великобритания. След поредица от мистериозни пожари, при които къщи изгарят до основи, но репродукции на творбата са открити непокътнати сред пепелта, някои започват да вярват, че те или носят лош късмет, или дори са причината за пожарите.
Съобщава се, че пожарникарите дори съветват хората да махнат въпросните репродукции от домовете си. Разследване на Building Research Establishment по-късно разкрива, че те са третирани с лак, съдържащ високоефективен забавител на огъня, но легендата все още е жива и картината продължава да се свързва с необясними бедствия.
Така стигаме до световноизвестния арменски художник Аршил Горки. Той, наред със стотици арменци става свидетел на Геноцида над арменците и тези събития слагат своя тежък отпечатък върху него за цял живот. Работите му, които са доста абстрактни и отличаващи се с рисунъка си, са търсени от колекционерите, които плащат прескъпо за тях. Една от неговите картини например бе продадена за 8 500 000 долара от галерия в Лондон, въпреки битуващите слухове, че много от платната на твореца са прокълнати.
Причината е, че част от картините на Горки са свързани с тревожни инциденти: падане от стените, опожарени галерии, поява на тайнствен чернокос призрак в синьо палто. Но най-вледеняващото събитие, свързано с неговото творчество, се случва през 1962 г., когато полет на American Airlines претърпява катастрофа само две минути след като излита от пистата. В резултат на трагедията загиват всичките 87 пасажери. В самолета пътуват и 15 живописни платна на художника, които също са напълно унищожени.
Създадена от Стоунхам през 1972 г. работа „The Hands Resist Him“ и понякога наричана „картината с призраци на eBay“ е сюрреалистична творба, която си печели репутацията на едно от най-страшните произведения на изкуството, които съществуват. Картината показва момче, стоящо пред стъклена врата до кукла, докато странни безплътни ръце притискат стъклото зад тях. Художникът обяснява, че творбата му изобразява бариерата между реалността и мечтите ни, но въпреки добродушното си артистично намерение, платното, което беше продадено в eBay в началото на 2000-те години, става печално известна поради асоциациите с паранормални явления.
Продавачът твърди, че това предизвиква кошмари и че фигурите на картината се движат през нощта. Някои съобщават, че момчето и куклата изчезват от платното или че ръцете зад стъклото се движат или протягат. Дори гледането на картината онлайн изглежда предизвиква у хората странни чувства и историите за това, че носи лош късмет и причинява неизправност при работа с техника, са широко разпространени. Говори се, че творбата става причина както за смъртта на собственика на галерията, така и на първия критик, който я рецензира.