Парламент

Президентът на Армения прояви интерес към ИТ-сферата в България

24 Oct 2022

Макар да минаха няколко дни от държавното посещение на арменския президент Вахагън Хачатрян в България, нека да добавим още няколко детайли около него. Въпреки натоварената програма, в нея бе включена и среща с водещи компании от сектора за високи технологии, които представляват двустранен интерес.

Армения
Вахагън Хачатрян в разговор с български ИТ-специалисти

Арменската делегация посети една от най-бързо развиващите се ИТ-компании в Европа „EnduroSat“, която предоставя изключително услуги в сферата на наноспътниците и космическата дейност. Тя има за цел да трансформира сложната сателитна индустрия в опростена услуга за данни, като предоставя незабавен достъп и транзакции до данни от облачно пространство от стотици сензори в орбита. Компанията вярва, че всичко това може да бъде постигнато благодарение на уникалната сателитна технология и мощен екип от инженери. Основателят и главен изпълнителен директор на ЕндуроСат Райчо Райчев представи постиженията на компанията, както и проекти, по които специалистите на компанията работят в момента.

По време на визитата бяха обсъдени областите за сътрудничество и възможностите за реализиране на съвместни програми. Беше постигната договореност за поддържане на активен контакт с цел продължаване на провежданите дискусии и предприемане на практически стъпки.

Делегацията, ръководена от президента на Армения, посети и Технопарк София, чиято дейност е насочена към развитието на новосъздадени предприятия, малкия и среден бизнес, науката, образованието и иновациите. Като част от запознаването с дейността на Българската търговско-промишлена палата, гостите посетиха и Пловдивската свободна зона, която предлага широка гама от услуги на фирми, използващи тази зона като свои офиси.

Да припомним, че по време на визитата беше подписан меморандум за създаване на арменско-българска търговска камара.

Армения
Здравко Димитров в разговор с президент Хачатрян

По време на краткия си престой във втория по големина град арменският държавен глава се срещна с кмета на града Здравко Димитров. „В Пловдив има достатъчно голяма арменска община, с която много се гордеем. Тук се намира и единственото в България арменско училище, което действа от 1834 г. Имаме и арменска църква“, разказа на госта си той. Запозна го и с плановете за развитието на града, говори за възможностите за сътрудничество. Не пропусна да спомене и кметовете на Пловдив – по произход арменци, един от които бе Диран Парикян (1971-1979), който има изключителен принос за формирането на съвременния облик на града. Другият, за когото говори, бе Гарабед Товмасян, ръководил делата на Града на тепетата от 1991 до 1995 г., уважаван лекар и общественик, който по време на мандата си въвежда редица съвременни модели на управление.

Армения
Президентът разгледа Античния театър в Пловдив

Президентът Хачатурян благодари за топлото посрещане и оцени високо доброжелателното отношение на България към арменските им съграждани и негови сънародници. Той подчерта, че в страната са създадени добри условия за представителите на арменската общност, които със своята дейност са се опитали да дадат съществен принос за развитието и прогреса на страната и продължават да работят в тази посока и днес.

Армения
С учениците на ОУ "Виктория и Крикор Тютюнджян"

По време на това посещение бяха обсъдени редица въпроси, свързани с разширяването на сътрудничеството в различни сфери.

Армения
Президент Хачатурян в разговор с епископ Агопян и отец Храч в храма "Сурп Кеворк"
Армения
Сред уникалните църковни експонати в музея

Арменският държавен глава бе разходен из града, посети античния театър, основното училище „Виктория и Крикор Тютюнджян“, Арменската апостолическа църква, както и известната къща-музей на Степан Хиндлиян – една от видните фигури на арменската общност през XIX век. В двора на арменския храм "Сурп Кеворк" високият гост бе посрещнат от архиерейския наместник на арменската епархия в България епископ датев Агопян и духовния пастир на арменците в Пловдив отец Храч Мурадян. С интерес делегацията разгледа църквата, изслуша краткия разказ за нейната история, посети и впечатляващия музей към нея, където са подредени изключително ценни реликви и утвар, донесени от арменските бежанци, които са бягали от родните си места след геноцида над арменците.

Армения
В дом-музей Хиндлиян

Не по-малко сърдечно гостът бе приет и от учениците на т.нар. арменско училище, с които пообщува. А в къщата-музей Хиндлиян не само с внимание изслуша историята на собственика й, разгледа изложените експонати и дори посвири на пианото.