България и Азербайджан укрепват стратегическото си партньорство. Установено е сътрудничество между Велико Търново и Шуша (арм. Шуши) като древни столици на двете държави.
Българският президент Румен Радев с делегация и придружаван от съпругата си, кацна на 8 май в Баку, откъдето пое към резиденцията на президента на Азербайджан Илхам Алиев, където бе посрещнат по протокол с военни почести. След тази официална част на церемония в резиденция „Загулба“ двамата държавни глави подписаха Съвместна декларация за укрепване на стратегическото партньорство между България и Азербайджан.
Документът по думите на Р. Радев е израз на значимия потенциал и на взаимното желание отличните двустранни отношения да продължат да се развиват все така активно за просперитета на двете приятелски държави и народи. Както пише в сайта на нашата президентска институция, в изказването си Радев е подчертал интензивния диалог на най-високо политическо ниво между двете страни, „който способства за развитието на редица инициативи не само в двустранен план, но и допринася за укрепването на енергийната сигурност на Европа, както и за стабилността и икономическото развитие на Кавказкия и Черноморския регион“. Той е посочил, че в лицето на Азербайджан България вижда ключов партньор в областта на енергетиката и „има съществен принос за диверсификацията на доставките на природен газ за българската икономика“.
Радев припомнил някои факти като откриването на междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB) през есента на 2022 г. в присъствието на президента Алиев в София, която осъществи връзката с Южния газов коридор; подписания през април 2023 г. в София меморандум за сътрудничество между операторите на газопреносните системи на България, Румъния, Унгария, Словакия и държавната петролна компания на Азербайджан SOCAR за пренос на допълнителни количества азерски газ към Европа; съвместното откриване на офиса на SOCAR в София.
Наред с това българският президент отбелязал, че стратегическото партньорство на най-високо ниво е довело до развитие и задълбочаване на контактите на правителствено равнище, между компаниите и общините от двете страни. Говорил е и за значението на стимулирането на търговско-икономическото партньорство и развитието на свързаността във всичките й измерения – енергийна, транспортна и дигитална, обменът в областта на високите технологии, партньорството в иновациите, зелените политики и технологии, опазването на околната среда, туризма, образованието, науката и културата.
Румен Радев подчертал в изявлението си значимостта на подписаните днес споразумения между български и азерски компании, които допринасят за амбицията на Баку да се утвърждава като водеща страна в региона по отношение на опазването на околната среда чрез използването на съвременни технологии, включително и чрез използването на безпилотни карго-дронове.
По време на тези изказвания е станало дума и за богатото културно и историческо наследство на България и Азербайджан като солидна основа за засилване на двустранния културен обмен. В тази връзка Румен Радев е подчертал значението на възникналата при последното посещение на президента Алиев в България инициатива за сътрудничество между историческите столици на двете държави Велико Търново и Шуша (!!!) в областта на културно-историческото наследство. Наред с това изразил признателността си за личния принос на президента Алиев за стартиране на проекти, с които културното наследство на Велико Търново не само да бъде съхранено, но и да бъде популяризирано и да се улесни достъпа до него.
От своя страна домакинът подчертал активния политически диалог между България и Азербайджан на най-високо ниво, който допринася съществено за разширяването на двустранните отношенията във всички сфери от взаимен интерес и за постигането на нови успехи. Той посочил, че търговският стокообмен между двете страни и обемът на доставките на природен газ от Азербайджан за България се увеличават ежегодно. „Миналата година на българския пазар бяха транспортирани 1 млрд. 250 млн. кубически метра азербайджански газ. За сравнение мога да кажа, че през 2022 г. тази цифра беше само 600 млн“, казал Алиев.
Азербайджанският президент подчертал важната роля на българската страна за доставките на азерски газ на европейския пазар и укрепването на сигурността на енергийния сектор в Европа. „През територията на България се осъществява транзитът на азерски газ за съседните държави, а броят на страните, които се възползват от тази възможност, се увеличава“, изтъкнал той. Наред с това изтъкнал интереса на Азербайджан за задълбочаване на партньорството с България за осъществяване на проекта за т.нар. зелен кабел за пренос на зелена електроенергия към Европа.
И вероятно в тази връзка Алиев отправил покана българския държавен глава да се включи в срещата на върха на ООН за борба с климатичните изменения COP 29, домакин на която ще бъде Баку.
Двамата президенти са разговаряли „на четири очи“ и са ръководили пленарните разговори между делегациите на двете държави.
Във водената от българския президент делегация са участвали служебният министър на енергетиката, председателят на Групата за приятелство България-Азербайджан в Народното събрание и представители на бизнеса, които също са подписали редица двустранни споразумения със свои партньори в рамките на съвместна бизнес среща. В рамките на визитата на Румен Радев той е провел среща и с председателя на парламента на страната-домакин проф. Сахиба Гафарова. Положил е и венци пред паметника на Гейдар Алиев и на Алеята на мъчениците.
В присъствието на двамата президенти са подписани още Меморандум за разбирателство между държавната петролна компания на Азербайджан SOCAR и „Асарел инвестмънт“ ЕАД, договор за съвместно опериране между „България Еър“ и Азербайджанската национална авиокомпания по линията София-Баку-София, като възобновените директни полети ще започнат да се изпълняват през следващите месеци, Меморандум за разбирателство между Министерството на иновациите и растежа на България и Министерство на цифровото развитие и транспорта на Азербайджан за сътрудничество в областта на технологичните иновации и научноизследователската и развойна дейност, които поставят основата на съвместни проекти и инициативи на правителствено и бизнес ниво.