
По покана на председателя на Народното събрание Росен Желязков на двудневна визита в България – 15 и 16 февруари, беше неговият арменски колега Ален Симонян, който гостува в България за първи път.
Парламентарното сътрудничество между Армения и България има трайни корени и през последните 30 години се развива активно и на високо равнище. Посещението на Симонян е поредно потвърждение за това и за топлите приятелски отношения между двете страни. Гостът бе посрещнат тържествено от своя домакин, който преминавайки през шпалира от гвардейци, поднесе венец пред Паметника на Незнайния воин, след което започнаха и официалните му срещи, предвидени по програма.
След състоялия се разговор на четири очи между ръководителите на двата парламента, на 15 февруари последва разширена среща между ръководената от Симонян делегация и представители от българска страна. Бяха потвърдени съществуващите тесни отношения между Армения и България, основани на исторически установените приятелски отношения, културните връзки между арменския и българския народ, както и следването на общи ценности.
Ален Симонян благодари за поканата да посети България и посочи, че междупарламентарните отношения имат съществена роля за развитието на двустранните междудържавни отношения между Ереван и София, което е от важно значение за страната му. „Редовният междупарламентарен диалог на високо ниво ще стане голям потенциал за развитието и разширяването на отношенията между Армения и България. Трябва да насърчаваме процеса на двустранен обмен на студенти и дейността на приятелските групи“, каза гостът.
По време на състоялия се разговор, председателят на арменския парламент засегна и ситуацията в региона на Южен Кавказ, подчерта участието и подкрепата на България в проекта „Кръстопът на мира“, предложен от арменското правителство, по-специално в контекста на разрешаването на арменско-азербайджанските отношения и установяването на сигурност и мир в региона. Симонян приветства създаването на група за приятелство България-Армения в Народното събрание, с членовете на която имаше разговори на 16 февруари. „Със задоволство можем да отбележим и успешната подготовка на споразумение за междупарламентарно сътрудничество, което се надяваме в скоро време да бъде подписано в Ереван“, подчерта той.
От своя страна Росен Желязков също определи като отлични отношенията между България и Армения и посочи, че те са изградени на основата на дългогодишни исторически и културни връзки между българския и арменския народ. Той посочи, че двете страни могат да се похвалят със солидна договорно-правна база, включваща над 60 двустранни документа и допълни, че „за голямо съжаление отношенията ни в търговско-икономическата област, стокообменът и инвестициите не отговарят на съществуващия потенциал“. Председателят на Народното събрание насочи внимание и към изразеното от Армения намерение да развие и задълбочи партньорството си с ЕС и неговите държави членки, включително в рамките на приобщаваща регионална политическа рамка на Инициативата „Източно партньорство“. Отбеляза още, че инфраструктурната, транспортната, енергийната, дигиталната свързаност, както и контактите между хората, също имат изключително значение за активизирането на двустранните отношения.
Росен Желязков говори и за това, че България и ЕС като цяло остават фокусирани върху изграждането на конструктивен, стабилен и траен мир между Армения и Азербайджан, основан на принципите на признаването и ненарушимостта на границите на двете страни. Подчерта, че единственият път за устойчиво решение на проблемите е чрез преговори и искрен ангажимент от страна на Ереван и Баку при международно посредничество, за предпочитане в „Брюкселския формат“.
„България и Армения имат интерес да си сътрудничат в изграждането на транспортна инфраструктура, свързваща Европа и Азия, каза Росен Желязков. Последователни сме в политиката за развитие на икономически отношения както на двустранна основа, така и в рамките на ЕС за развитие на отношенията със страните от Кавказкия и Черноморския регион“. Той изрази увереност, че създадената Българско-арменска търговско-икономическа камара ще предостави допълнителни инструменти за сътрудничество между бизнеса на двете страни, а откритата през пролетта на 2023 г. директна въздушна линия между София и Ереван ще има положителен ефект върху свързаността, бизнеса, туризма и контактите между хората.
В състоялите се пленарни разговори между народните представители от двете страни участваха заместник-председателите на Народното събрание Росица Кирова, Кристиан Вигенин, Цончо Ганев и Андрей Чорбанов, както и народният представител от Групата за приятелство България – Армения Христо Терзийски.
Както споменахме, на 16 февруари председателят на Националното събрание на Армения Ален Симонян разговаря с председателя на Групата за приятелство България – Армения Атанас Зафиров и народни представители от групата.
Програмата на Ален Симонян предвиждаше още посещения на храм-паметника „Свети Александър Невски“, Боянската църква, Националния исторически музей, базиликата „Света София“ и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Снимки: От сайта на Народното събрание на Р България