Преди време председателят на Народното събрание на Армения Ален Симонян и депутатите от управляващата партия „Граждански договор“ Сисак Габриелян и Такухи Казарян инициираха промени в закона за химна на Република Армения, чиято цел е да се създаде единна и съкратена негова версия. Те предложиха да се премахне следното четиристишие: „Има една смърт навсякъде, човек умира само веднъж, но блажен е този, който умре за свободата на своя народ“. Проектът също така предлага последният куплет на химна да се постави след първия, така че текстът да не завършва с думите „Благословен е този, който умре за свободата на своя народ“, а с думите „Нека винаги да се слави Армения“.
Заместник-министърът на образованието, науката, културата и спорта Даниел Даниелян при представянето на проекторешението отбеляза, че според действащото законодателство пеенето на химна е задължително само в училищата и университетите, а сега към тези учреждения ще бъдат добавени колежите и детските градини. Освен това, ако според действащия закон пеенето на химна е задължително при официалното откриване и закриване на спортни прояви, то проектът го прави задължително и при награждаване. За да се приложи единен стандарт за изпълнение на химна, правителството на Армения ще бъде упълномощено да разработи съкратена версия на химна главно при изпълнение на спортни и културни събития и поради ограниченото ефирно време. Тази задача е поверена на културното министерство.
Премиерът Никол Пашинян на свой ред отбеляза, че има известно участие „в развитието на политическата част на проекта“. Споделяйки „личните си впечатления“, той заяви, че по време на премиерството си никога не е чувал химнът да се изпълнява по един и същи начин – няма единен ритъм или темпо. В същото време, посочи той, този проект не предполага промени в текста, само четиристишията са с променени места. „Когато организираме някакво събитие, обръщаме повече внимание на водата, виното, пастърмата и суджука, отколкото на химна. Ето защо в YouTube има хиляди видове химни“, подчерта той. Това е основен проблем, който ще бъде решен с този проект, уточни премиерът. Сега на всички събития с участието на Пашинян химнът трябва да се изпълнява на живо с определени стандарти за качество.
Допълнително на пресконференция зам. министър Даниелян поясни, че държавният химн трябва да има динамика и логически завършек. И разясни, че в първия куплет се говори за родината-държава, след което трябва да дойде ред на куплета с размислите за философията на свободата, а в третия ще се говори за другия важен държавен символ – флага на Армения. Финално трябва да звучи призив към днешния граждани и затова четвъртия куплет трябва да завърши с изречението: „Нека винаги да се слави Армения!“.
На реакция от страна на журналист, че подобни промени нарушават авторските права на Микаел Налбантян, който е написал текста на химна, Даниелян се позова на историята на създаването му. Той напомни, че първоначално думите са лежали в основата на поемата на поета „Песен на италианската девойка“. „Това е било произведение със съвършено друга логика, с други очаквания. А сега ние говорим за химна на държавата“, заяви той.
На зам. министъра му бе зададен и друг въпрос: защо е взето решение за размяна на местата на куплетите. В отговор Даниелян отбеляза, че в този случай трябва да се разбира динамиката на музикалното произведения. След този отговор той бе запитан защо смята, че той разбира тази динамика. В своя защита запитаният отбеляза, че има музикално образование и дейност в продължение на 40 години в сферата.
Нека да посочим, че Даниел Даниелян в периода от 1990 до 1994 г. учи в отдела за хорово дирижиране в музикалното училище „Романос Меликян“, след което продължава образованието си в Ереванската държавна консерватория, където се подготвя за хормайстор. Зад гърба си има преподавателска дейност в Армения и във Франция.
Химнът на Република Армения бе утвърден през юли 1991 г. с решение на Върховния съвет на страната. Автор на музиката е арменският композитор Парсех Ганачян (1885-1967), родом от Ливан.