САЩ

От Фонда на американския посланик в Армения отпускат грант за опазването на древни арцахски ръкописи

22 Aug 2024

САЩ

С грант от 175 000 долара, отделени от Фонда на посланика на САЩ в Армения, ще бъдат извършени консервационни работи за съхраняването на историческата базилика Ереруйк. Това бе и поводът за посещението на американския посланик Кристина Куин и министъра на образованието, науката, културата и спорта на Армения Жанна Андреасян, заедно с представители на Ширакска област в село Анипемза и намиращите се около него старини. Дипломатът от САЩ подчерта ангажираността на страната си за опазването и възстановяването на богатото историческо и културно наследство на републиката, а министър Андреасян говори за важността на оказваната подкрепа. Тя заяви, че с тази помощ се дава възможност да се съхрани едно от уникалните съоръжения на арменското културно наследство, включено в предварителния списък на Световното културно наследство на ЮНЕСКО.

„Като представяме хилядолетната култура, история, архитектура и изкуство на Армения в преосмислена среда, ще имаме възможност да организираме образователни програми тук, които несъмнено ще допринесат за развитието на младите хора и популяризирането на нашето културно наследство. Бих искал отделно да отбележа програмата за подкрепа на опазването на ръкописите на Планински Карабах, която се планира да бъде изпълнена съвместно с Изследователския институт за древни ръкописи „Матенадаран“. Уверена съм, че тясното и ефективно сътрудничество ще продължи“, каза министърът и благодари на посолството на САЩ.

От своя страна посланик Куин отбеляза, че сътрудничеството между Армения и Съединените щати в областта на опазването на културата показва тясното сътрудничество между двете държави. „Заедно пазим историята и допринасяме за формирането на взаимно разбирателство и уважение“, отбеляза тя.

САЩ

Древната църква-базилика Ереруйк е основана през IV-V век и е уникален паметник с историческо значение от раннохристиянския период на Армения. Съществуваха проблеми с опазването му, дължащи се както на природни, така и на човешки фактори, а днес съхраняването му е ключът към предаването на културното наследство на Армения на бъдещите поколения. Според проекта се планира укрепване на стените, подмяна на повредени камъни, инсталиране на дренажна система и подобряване на територията на паметника (предварителна подготовка за изложбата на съществуващи монументални камъни).

В рамките на визитата в Ереруйк Куин обяви и новата програма на Фонда за съхранение на културата на посланика на САЩ. Става дума за 74-те хиляди долара, които ще бъдат предоставени на най-голямото книгохранилище в Ереван. Идеята е тези средства да послужат за запазването на редки ръкописи и архивни документи, създадени в древните арменски манастирски комплекси в Карабах.

църква
Манастирският комплекс Санахин

Благодарение на финансирането от Фонда на посланика на САЩ за защита на културните ценности в Армения от 2005 г. насам са реализирани 15 проекта, за които са отпуснати общо 1,6 милиона долара. Сред тях се нареждат консервационните дейности на манастирския комплекс Санахин в района на Лори, реставрацията на застрашените стенописи на църквата „Св. Ованес“ в Мехри в района на Сюник и защитата на пещерата Арени 1 в района на Вайоц Дзор.

църква
Църквата "Циранавор"

Може да се каже, че вниманието на държавата към опазването на историческите и културни паметници в Армения се е увеличило значително. През 2024 г. министерството на културата отдели около 1 159 000 драма за тяхното съхраняване, което е приблизително два пъти повече в сравнение с миналата година и приблизително 5-6 пъти повече от предходните години. В момента се възлагат реставрационни работи и се извършват ремонтни дейности в църквата „Циранавор“ в Парпи (област Арагацотън), в историко-археологическия резерват Ахарак, в църквата „Таркманчац“ в Айгешат (област Армавир), в църквата „Св. Николай Чудотворец“ в село Амракитс (област Лори), в крепостта Лори (стени, бани, стена), в манастира „Хахпат“ и др. В близко бъдеще ще започнат реставрационните дейности и в църквата „Света Троица“ в Киранц, област Тавуш, както и в крепостта Амберд (област Арагацотън).