Баграт

От ЕС са разтревожени, че властта на Пашинян в Армения се клати, говори се за нуждата от подкрепа

04 Jun 2024

Баграт

Споразумението за делимитация на границата с Азербайджан и многохилядното протестно движение ще отслабят позицията на арменския премиер Никол Пашинян при липсата на сигнали за подкрепа от ЕС, пише Европейският съвет за външни отношения (ECFR). „Движението се засили и сега протестиращите настояват за оставката на Пашинян, излизат на улиците и блокират няколко главни пътища. Това, което започна като обещаващ дипломатически ход, може да доведе до значително отслабване на правителството на Пашинян“, се казва в публикация на мозъчния тръст.

Директорът на програмата ECFR за по-широка Европа Мари Дюмулен смята, че ЕС трябва да изпрати ясни сигнали за подкрепа на правителството на Пашинян, за да може то да извърши реформите, за които ЕС отпусна 270 милиона евро през април. Освен това Европа трябва да разработи единен подход към „важния търговски и енергиен партньор” – Баку, което в същото време ще позволи на ЕС да използва лостове за влияние в полза на Ереван, добави експертът. Според Дюмулен позицията на Пашинян ще бъде значително отслабена, въпреки трудностите на опозицията да получи необходимите гласове за импийчмънт на премиера. „Липсата на ясна стратегия от негова страна, както и продължаващата агресивна реторика на Азербайджан, нарастващото напрежение с Русия и липсата на ясни сигнали за западна подкрепа, може допълнително да подкопае популярността му, а с това и крехката демокрация на Армения“, заключи Дюмулен.

Дали ЕС ще даде по-ясни сигнали в подкрепа на Пашинян? Вероятно, щом от центъра за анализи констатират подобна необходимост. И се оказва, че все пак става дума за пари. Те вече са дадени на арменския премиер и той трябва да изпълни поетия ангажимент. Това е една друга важна причина да се държи така здраво за властта.

Въпросът обаче е, защо от ЕС смятат, че ако някои друг заеме мястото на лидер на Армения въпросната „крехка демокрация“ няма да се съхрани. Нима се очаква да настъпи терор, анархия или нещо друго, което не е по сметките на някои европейски държави? Или пък се притесняват за любимия си енергиен партньор Азербайджан? Възниква и още един въпрос: ако властта на Пашинян вече я няма, ЕС няма ли да продължи подкрепата си за Армения?

От казаното от Дюмулен може да се направи един печален извод. ЕС има свои планове и действа съобразно тях. Каква роля е отредена на Ереван в тях, можем само да се догаждаме. Но някак гореспоменатото не подсказва особено добри перспективи и не е ясно какви обещания е давал Пашинян – от една страна на ЕС, от друга – на Баку, за да им угоди. Ясно е той какво ще спечели, но каква ще е „печалбата“ за арменския народ?

Да погледнем и към САЩ, към реакцията на президента Байдън

Баграт

Мирното споразумение между Баку и Ереван ще трансформира Южен Кавказ и фундаментално ще промени ролята на Азербайджан в региона. Това се посочва в обръщението на президента на САЩ Джоузеф Байдън, адресирано до участниците в Baku Energy Week (Бакинската седмица на енергетиката), прочетено на 4 юни т.г. от Хари Кемиан – старши съветник по многостранна енергийна дипломация в Бюрото за енергийни ресурси на Държавния департамент на САЩ. В него се отбелязва, че регионалната стабилност и взаимосвързаността са приоритети за Съединените щати.

„Едно дългосрочно мирно споразумение ще сложи край на десетилетия на конфликт, ще трансформира Южен Кавказ и ще промени фундаментално ролята на Азербайджан в региона. Съединените щати са готови да подкрепят това начинание. Задължени сме пред бъдещите поколения да гарантираме, че мирът и просперитетът ще останат наши ръководни принципи“, се казва в обръщението.