Правителството на Армения утвърди проект за създаването на културно-историческия резерват „Столица Арташат“. На територията, където ще се реализира той, има древни паметници и руини от времето на арменската столица Арташат (II век пр.н.е. – IV век от н.е.). Създаването на резервата има за цел да повиши ефективността от изучаването и популяризирането на историческите, археологическите, архитектурните паметници и комплекси, историко-природната среда и други културни ценности.
Градът е основан през 176 г. пр. Хр. от цар Ардашес Първи от династията на Арташесидите. Историята на създаването му е преразказана от арменския историк Мовсес Хоренаци: „Арташес пътува до мястото, където се вливат реките Йерах и Мецамор и хареса позицията на хълмовете [в непосредствена близост до планината Арарат]. Избира ги за местоположение на новия си град, като го кръщава на себе си“.
Според разказите на гръцките историци Плутарх и Страбон, Арташат е избран и разработен по съвет на картагенския генерал Ханибал. Дори според някои източници градът е бил наричан арменският Картаген. Съвременните историци обаче твърдят, че няма преки доказателства в подкрепа на това твърдение.
Името на града се тълкува като „Радостта на Арташес“. В арменската история това е единственият град, който с известни прекъсвания е бил столица в продължение на четири века. Дори сегашния Ереван и Еребуни не са носили титлата столица толкова дълго.
По време на управлението на Тигран II арменското царство се разширява и завладява много територии на юг и запад, като достига до Средиземно море. Поради отдалечеността на Арташат, тогавашният владетел построява нова столица, наречена Тигранакерт. През 69 г. обаче римският пълководец Лукул нахлува в Армения и побеждава силите на Тигран в покрайнините на неговия град. Така Арташат е възстановен като арменска столица през 60 г. пр.н.е.
През 2007 г. археологическа група, ръководена от Жорес Хачатрян, открива на територията, където се е разполагал Арташат, древен храм, посветен на бога слънце Митра. По време на разкопките става ясно, че храмът е бил много по-голям и елегантен от този в Гарни. Известно е, че древната столица се е разпростирала на 4 кв. км, имала е население от 155 000 души, крепостните стени са се простирали на разстояние 10 км, имало е и канализация.
През 2008 г. друга група арменски археолози под ръководството на Павел Аветисян провежда проучвания на територията на Арташат и открива цяла система от древни бани. При разкопките са разкрити административни сгради към храма. Намерени са руини и от колонния дворец, по-конкретно четири опорни колони, а следите от останалата част е под земята. Специалистите датират уникалната находка от II-I в. пр.н.е. и I-II век след н.е.
Построеният от цар Арташес град се е разполагал на един голям и 12 малки хълма. На единия от тях и до днес е съхранен манастирския комплекс Хор Вирап.
При различните археологически разкопки са открити останки от бани, мозайки, метални монети, различни конструкции и елементи. Част от находките са проучени и обработени за излагане в музея.
В своята книга, посветена на проучванията в Арташат кандидатът на историческите науки Жорес Хачатрян пише: „Пространството от Хор Вирап и околностите му до брега на реката – приблизително 400 хектара, се смята за територията на града. Това, което виждате, са руините на древния храм на Тир, на който съответстват Аполон и Хермес в гръцката митология. Местоположението на този храм отдавна е обект на спекулации, той е търсен на различни места, но сега този въпрос е приключен – пред нас е храмът на Тир.
Това е било разкошно съоръжение, за което свидетелстват отломките от прекрасни колони, украсени с резба, която на отделни места повтаря елементите на Гарни. А на площадката, прилежаща към храма, ние открихме обществена баня“.
Архитектът към неговата експедиция Амида Канацян от своя страна разказва: „Фактически разкрихме платформа на античния паметник с височина шест метра, която се намира в непосредствена близост до обществената баня. Това са известните „римски терми“, именно заради това тук има толкова много стаи. Засега сме разкопали девет стаи и два коридора, които са покрити с изумителна мозайка. Отоплението в такъв род бани идва от пода и стените, затова тук има долен етаж с височина метър - той е сглобен върху колони с тухлени плочи.
Това е първият път, когато термални бани с такъв размер са открити в Армения. Гарнийската баня и още две в Арташат са малки, семейни бани, а тази е обществена, градска. Датирана е от края на ІІ-и и началото на ІІІ-и в. сл. Хр., докато термите в Гарни са от трети век. Тъй като тук е било много влажно, повечето от колоните са изгнили и подът се е срутил, така че мозайката, за съжаление, почти не е оцеляла, но запазените мозаечни фрагменти удивляват с невероятна красота.
Освен това нашата експедиция откри наистина безценни артефакти – крилата и краката на богинята Нике. Допирът създава впечатление за необикновена лекота и ефирност: веднага искате да затворите очи и да си я представите цялата – миниатюрна богиня, която ни изпраща мистериозен знак от незапомнени времена.
Археолозите казват, че по време на приемането на християнството в Армения всички статуи на езически богове са били разрушени. Най-вероятно прекрасната притежателка на този крак е пострадала точно от ръцете на своите съвременници, като друга статуя, богинята на победата, арменската Нике, чиито ониксови фрагменти от крила са друго скорошно откритие на експедицията. Съдейки по размерите на намереното, Арташатската Ника е била изваяна в човешки размер, а притежателката на крака е била по-ниска.
Мраморният крак е толкова невероятно изящен и нежен, пръстите са изваяни с такова умение и любов, че фантазията вече рисува любовна връзка между майстора и красивото момиче, чийто образ е увековечен в статуетка, успяла да пренесе до наши дни не само неговото умение, но и вдъхновение, преклонение пред вечността на красотата и простите човешки чувства, непреходни и неизменни – както в древността, така и днес...
…Какво друго ще се намери на тази земя, която се пази от свещения балдахин на Хор Вирап? Какви други съкровища са скрити в земята, която някога е била славният град Арташат – една от столиците на Армения в онези далечни времена, когато леките крака на богинята са стъпвали върху нея, а Арташатската Нике е простирала могъщите си крила над Велика Армения?“.