мода

„Няколко епизода от живота на Джоконда“: арменски дизайнери с изложба „Параджанов и модата“

27 May 2024
мода

Музеят на легендарния кинорежисьор Сергей Параджанов в Ереван откри изложба с ексклузивни творби на арменски дизайнери. Източникът на вдъхновение за представянето на „Параджанов и модата“ е работата на Маестрото. Експозицията е инициирана от Палатата за мода и дизайн на Армения (FDC) с финансовата подкрепа на Германското дружество за международно сътрудничество (GIZ).

мода

Нестандартната колекция от тоалети, шапки и аксесоари от дизайнери беше представена върху манекени с образа на Мона Лиза, която по някакъв начин е един от основните символи в затворническия период от творчеството на режисьора. След като създава в затворническата колония колажа „Плачещата Джоконда“, който Маестрото завещава да го оплаче в случай на смърт в зоната, Сергей Параджанов не спира дотам, а завършва поредица от творби, озаглавени „Няколко епизода от живота на Джокондата“. Манекените с ексклузивни дизайнерски тоалети наподобяват сами по себе си анимационните образи на Мона Лиза, произлезли от тази серия колажи на гениалния творец.

мода

Докосвайки се до творчеството на Параджанов, дизайнерите успяват да създадат образи, в които органично се преплитат художествената визия, замисълът на Маестрото и съвременните тенденции. Своите ексклузивни тоалети в рамките на проекта представиха моделиерите Just Black, Boldness, Татевик, Кивера, Нигохосян, Наре Хачатрян, Армен Йерицян, Баятян, Хани Хаки (Германия), Антонио Марас (Италия), Вахагън Хачатрян, Seleti, Faina, Мери Петросян, Мисак Хачаведикян, Николян, Мане Меликян и др.

мода

По време на откриването на изложбата, съоснователят на Камарата за мода и дизайн, дизайнерът Вахагън Хачатрян отбеляза, че идеята за провеждане на подобно събитие е възникнала преди повече от три години, но поради пандемията от коронавирус проектът е трябвало да бъде отложен. „И вероятно няма по-успешен период за осъществяване на идеята от сега, когато целият свят празнува 100-годишнината на Сергей Параджанов“, каза той.

Директорът на музея на Сергей Параджанов Анахит Микаелян отбеляза на свой ред, че музеят, ръководен от Завен Саркисян (1947-2020) и негов основател, винаги е бил отворен за художници. „Наследихме този подход и днес с радост обявявам, че под покрива на този дом се откри изложбата „Параджанов и модата“, каза тя.

мода

Ръководителят на програмата на GIZ „Развитие на частния сектор и професионалното образование и обучение в Южен Кавказ“ Свеня Байва от своя страна отбеляза: „Много сме доволни да работим с Камарата за мода и дизайн и да финансираме този проект. GIZ вижда голям потенциал в текстилната индустрия на Армения в контекста на икономическото развитие, което е област с добавена стойност. И ние вярваме, че модната индустрия е важна сфера в бизнеса, включително от гледна точка на създаването на работни места, наемането на жени и стимулирането на износа. Готови сме да продължим сътрудничеството, както с Палатата за мода и дизайн, така и с индустрията като цяло“.

Експозицията ще продължи до 31 май т.г.

мода

Творбите на Сергей Параджанов са известни със своя уникален визуален стил. Той разкрива творческия си талант не само в киното, но и с лекота създава костюми за себе си и приятели, създава невероятни колажи, шапки и много други. До нас са достигнали негови скици на костюми и сценарии за негови филми, които са послужили като вдъхновение за колекцията, представена на изложбата.

Сред творенията, представени в експозицията, могат да се видят както лаконични, така и наистина много интересни и запомнящи се изображения. Някои от тях са доста прости, предлагат по-ясно и разбираемо възприятие. Други тоалети карат вниманието да се задържи по-дълго върху тях, като постепенно разкриват много внимателно изработените детайли и нюанси. Поднесените визии не могат да бъдат наречени модерни като интерпретация, те по-скоро представляват симбиоза на творчеството на Параджанов, традиционното арменско облекло и арт декор, отколкото смело отражение на днешната мода.

мода

Повечето модни дизайнери са се концентрирали върху точното възпроизвеждане на образите на Параджанов, сякаш „съживявайки“ неговите скици, докато други са предпочели да въплъщават метафорични значения върху манекените. Един от може би най-интересните в това отношение е образът на „Just Back“, вдъхновен от колажа на Сергей Параджанов „В памет на 26-те комисари на Баку“. Той съчетава два арменски архетипа: Анахит – богинята на плодородието и Карекин Нъждех – военачалник с несломим дух. Флоралните елементи символизират животворната същност на богинята, докато патроните и куршумите олицетворяват бойния дух на арменския национален герой, представяйки съпротива, решителност и постоянство пред трудностите. Според експертите това е много интересна и стилна визуализация на колажа, въплъщаващ Параджановия стремеж за ярко и хармонично съчетание на пръв поглед на несъвместими неща.

мода

Много запомнящ се е авангардният образ „Ехото на тишината“, в който централно място заема бродерия, която гласи: „Мълчанието е лъжа“. Когато го погледнеш, сякаш виждаш пред себе си рицар или ангел, който с всевиждащо око прониква в дълбините на сърцето ти – смело и същевременно благородно, в духа на режисьора на „С цвят на нар“. Това е много красиво и естетично представяне на разказвача Параджанов в облекло от черно кадифе и златна бродерия, всеки детайл, в който препраща не само към биографията на самия творец, но и към историята на целия арменски народ – величествено и трагично.

мода

В тази толкова различна експозиция, нестандартна като самия ѝ вдъхновител, има и дантела, и метални дрънкулки, и ярък нар в позлата – в контекста на „арменската“ мода тези компоненти със сигурност са основите, които самият художник не пренебрегва. Но Параджанов в по-голямата си част търси бюджетни алтернативи и се опитва да надиграе същността на предмета – като например короната от прибори и тел, която украсява един от манекените. И това е именно по Параджановски.

С други думи, някои модни дизайнери са предпочели по-директното въплъщение на картината в образ, докато други са се постарали да се фокусират върху предаването на авторската мисъл, присъща на творбите на киномайстора, опитвайки се не само да пресъздадат външния вид на картината, но и да разкрият нейният дълбок смисъл и емоционална същност, съживяващи замръзналите и увековечени творби на маестрото.

мода

Палатата за мода и дизайн на Армения (FDC - Fashion & Design Chamber) е създадена през 2017 г. Нейни основатели са арменският дизайнер Вахагън Хачатурян и съоснователят на пространството 5Сoncept (концептуален магазин, който представя творбите на над 80 арменски дизайнери) Елен Манукян. Днес обединението обхваща мрежа от 250 дизайнери на дрехи, обувки, аксесоари. Дейността на Палатата е насочена към повишаване на узнаваемостта на арменските дизайнери чрез участие в международни изложения. FDC организира също специализирани семинари и лекции за тях с участието на международни експерти в областта и др.

Снимки: Надя Шевченко

По материали в арменския печат