На 1 октомври в Първопрестолния Ечмиадзин трябваше да се състои една от най-сакралните церемонии на дълговековната Арменска апостолическа Света църква – освещаването на светото Миро. Това събитие се провежда по канон на седем години веднъж и е съпроводено с тържествени песнопения и специални ритуали. След това свещеният елей се раздава на всички арменски храмове по света и с него се извършват ред тайнства. Поради продължаващия ремонт на катедралния храм в Св. Ечмиадзин в Армения миналата година, когато изтичаха седемте години, церемонията бе отложена за тази – по изключение и светите отци се готвеха за нея, макар възстановителните дейности да продължават и досега. Стотици арменци от цял свят се организираха да пътуват за събитието, за да присъстват на тайнството. Само че то отново бе отложено. И този път причината бе трагична – пълната капитулация на Арцах и обезлюдяването на това малко парче вековна арменска земя от изконното му население.
По решение на Върховния арменски патриарх и католикос на всички арменци Карекин Втори, вместо церемония по освещаване на мирото, бе отслужен молебен за народа на Арцах. Такъв бе извършен и във всички останали арменски храмове, в т.ч. и в България – там, където има действащи арменски свещенослужители. В края на общонационалната молитва духовният водач на арменците каза: „Душите на всички ни са изпълнени с безкрайна болка, нашият арменски народ преживява трудни и тревожни дни. Днес, обединени в Светия престол на Ечмиадзин и във всички църкви на диаспората отправяме молитви в подкрепа на нашите братя и сестри от Арцах, които, подложени на ужасни страдания и нечовешки лишения, поеха по пътя на миграцията.
…Светът на Арцах бе лишен от арменците, свещената арменска земя отново осиротя. С болка си спомняме тази арменска национална трагедия, агресивните, геноцидни действия на Азербайджан, неадекватната реакция на света, политиката, провеждана от правителството на Армения спрямо Арцах и разцеплението на нашия народ, довело до загубата на Арцах. Днес Република Армения е изправена пред същата заплаха. Открито се говори за опасностите от загуба на суверенитет и държавност. Предизвикателствата пред сигурността, териториалните загуби и бързината, проявена в процеса на установяване на мир под очевидна принуда, създадоха атмосфера на недоверие и доведоха до въстание, което, предвид създадения разкол може да доведе до болезнени последици“.
Молебенът бе отслужен на откритата скиния „Свети Дъртад“ под ръководството на Католикоса. Бе изнесена една от най-сакралните реликви на Арменската църква – Светия Гехарт или още копието на Бонгин, с което е пронизаното тялото на Иисус Христос на кръста. То остана открито за поклонение до вечерната служба.
Говорейки, че днес Република Армения е изправена пред същата заплаха като Арцах, Карекин Втори отбеляза още в своето обръщение към вярващите: „За да се даде достойно решение на съществуващите проблеми, за да се изведе Родината от тази опасна ситуация, е необходимо да се действа трезво, да се преценят правилно геополитическите реалности и да се използва пълният потенциал и опит на нашия народ в криза, която се задълбочава всеки ден, за да не доведе всичко това страната ни до нови загуби, особено предвид амбициите и войнствената реторика на противника. Кървавата картина на Арцах е доказателство, че агресивните стремежи на врага са неконтролируеми и няма пречка в избора на средства“.
Негово светейшество призова националните, религиозните, социалните и политическите структури да обединят арменския народ за решаване на настоящите сложни проблеми и да действат заедно, за да осигурят бъдещето на Армения. „За нас националната молитва за Арцах не е молитва на безнадеждност, не е молитва на тъга, а молитва на надежда и утеха, възраждане и възкресение. Нека тази всенародна молитва ни укрепи, обедини като Божи народ с еднакво виждане за укрепване на нацията и сънародниците. Този момент е и възможност да осмислим хода на живота си, да премахнем от себе си антипатриотичните явления, да поправим грешките и недостатъците, за да се укрепим като нация, държава и Църква. Безценният символ на нашата страна, светът на Арцах, е наш и е в сърцата ни, а съзнанието за арменското наследство на Арцах никога няма да избледнее в поколенията“, подчерта Карекин II.
Католикосът ни призова да се молим заедно за народа на Планински Карабах, да бъдем добросърдечни и да подкрепяме по всякакъв начин нашите арцахски братя. Той се обърна и към принудително изселените от Карабах арменци да бъдат силни и издръжливи, да останат непреклонни във вярата и надеждата, да продължават да живеят и творят, без да се поддават на трудностите, и да запазят любовта си към националното наследство.