Тази година международният конкурс „Арам Хачатурян“ се прехвърли от Ереван към Пекин и събра около 300 млади музиканти от цял свят. Крупното музикално събитие стигна до Китай и това не е случайно.
Големият арменски творец принадлежи към онези малцина дейци на изкуството от близкото минало, които приживе усещат вкуса на известността и получават широко световно признание. Още неговите първи композиции – Първата симфония и най-вече блестящите му Концерти за пиано и цигулка веднага го нареждат сред водещите съветски композитори. Годините на „размразяването“ откриват възможността Арам Илич да представи своята музика и в чужбина. Географията на авторските му концерти зад граница придобива световен мащаб – изяви в 30 държави, обхващащи почти всички континенти. И винаги – най-топло посрещане, възторжени отзвуци. Изключителното значение на творческото наследство на арменския композитор за цялата съвременна музика отдавна е всеобщо осъзнато и признато. Слушатели от много страни по света откриват Армения чрез музиката на Хачатурян.
Сътвореното от майстора оказва революционно влияние не само в Закавказието, но и в целия свят. Но той въздейства не само чисто в творчески план, а прави много и като педагог. От него се учат арменци, руснаци, грузинци, студенти от Латинска Америка, Япония, Китай и т.н. Опитът му се усвоява и получава нови форми в нови условия.
Така че е повече от обяснимо е, че музиката на Арам Хачатурян продължава да звучи в концертите на най-добрите оркестри в света и до днес. Тя, разбира се, е широко представена и в програмите на Арменския държавен симфоничен оркестър под диригентската палка на маестро Сергей Съмбатян. Творчеството на композитора налага своя печат върху духа на колектива в течение на годините от неговото съществуване. А основания през 2013 г. Международен фестивал, носещ името на композитора, събира в Армения световно известни солисти, създавайки атмосфера на международен диалог посредством музиката. Същото се отнася и до Международния конкурс, замислен и проведен за първи път преди 20 години, когато се отбелязва 100-летието от раждането на композитора. За изминалите години конкурсът успява да получи не само широк мащаб, но и общопризнато реноме като централно музикално събитие за сезона.
Така че завършилият преди дни конкурс за млади музиканти „Арам Хачатурян“ в Китай придава на това музикално събитие една допълнителна тежест и значение. Провеждането му в тази страна се дължи на ръководството на Културния фонд, носещ името на композитора и на подкрепата на държавните структури в Китай. Надпреварата между младите участници премина в три номинации – цигулка, виолончело и пиано. Финалният етап се проведе в Националния оперен театър на Пекин, а на финалистите акомпанира държавният симфоничен оркестър на Армения под диригентството на маестро Съмбатян.
„Горд съм да наблюдавам как се възприема музиката на Арам Хачтурян в чужбина, отбелязва С. Съмбатян. Когато оркестърът ни свири в някоя страна, винаги ни молят да се включи в програмата и Хачатурян. Оставайки дълбоко национален композитор, той същевременно принадлежи на универсалната човешка култура, ярък пример за което беше конкурсът, наречен на негово име в Китай. Конкурсът беше излъчен по пекинската централна телевизия, запознавайки многомилионната публика с музиката на арменския композитор. Хачатурян е нашата гордост и трябва да докажем на практика, че сме достойни за неговото голямо наследство.“
В журито бяха включени прославени музиканти от цял свят, както и видни арменски музиканти като проф. Сергей Сараджев (пиано), Хайк Казарян (цигулка) и Микаел Ахназарян (виолончело). На откриващия концерт виолончелистката Мари Акопян – стипендиант на Фондация „Музика за бъдещето“, свири със симфоничния оркестър на Националния оперен театър в Пекин. На конкурса 15-годишният цигулар Едуард Даян получи първа награда.
Изпълнителният директор на Културната фондация „Арам Хачатурян“ Мартин Товмасян посочва, че това културно събитие, реализирано с китайски правителствени агенции, има за цел да укрепи още повече връзките между Армения и Китай и техните култури, както и да популяризира богатото наследство на великия композитор. „Свидетели сме на огромния интерес на китайската публика към творчеството на арменския гений. Музиканти от различни страни изпълняваха неговата музика със страст. И няма съмнение, че тя винаги ще съпътства бъдещия им творчески живот“, подчерта той.