Пашинян

Движението „Заедно“ иска Генералната прокуратура на Армения да образува наказателно дело срещу премиера и вицепремиера за държавна измяна

05 Dec 2024
Пашинян
Протест, организиран от движението "Заедно", март 2024 г.

Алтернативното обществено-политическо движение „Заедно“, като се опира на събраните документи и материали, както и на заявленията на гражданското общество на Армения, изпрати обръщение до Главната прокуратура и Следствения комитет с искане за образуване на наказателно дело по статията за държавна измяна срещу премиера Никол Пашинян и вицепремиера Мъхер Григорян. Според заявление от пресслужбата на движението, действията на двамата високопоставени държавни лица в процеса на демаркация и делимитация на границата между Армения и Азербайджан могат да се квалифицират като престъпление на държавната власт и престъпление против конституционния ред и безопасността на държавата.

„Държавната измяна, вкл. преминаването на страната на врага, шпионаж, предаването на държавни тайни на чуждестранни държави или организации, както и оказване на помощ при извършването на враждебна дейност, се наказва с лишаване от свобода за срок от 15 до 20 години или доживотен затвор с конфискация на имуществото“, поясниха инициаторите на иска.

Пашинян
Арам Саркисян, координатор на Движението

Движението настоява за провеждане на безпристрастно разследване на действията, довели до фактическото предаване на врага на суверенни територии, населени пунктове и инфраструктури на Армения, което е довело до груби нарушения на правата на гражданите, особено на правото на собственост. „Предаването на Азербайджан на участък от пътя Горис-Капан на базата на съмнителен документ, следи от който липсват в Министерството на външните работи на Армения, се явява държавна измяна“, се посочва още в заявлението на „Заедно“.

Пашинян
Ара Айвазян

В подкрепа на тези твърдения Движението представи част от интервюто на бившия ръководител на арменското външно министерство Ара Айвазян от 26 юли 2024 г., дадено на арменската служба на радио „Свобода“, в което представя факти, директно потвърждаващи антиконституционността на предаването на въпросната част от пътя Горис-Капан и на участък от село Шурнух в ръцете на Баку. „Беше проведено заседание на Съвета за сигурност във връзка с новата кризисна ситуация, която предшества етническото прочистване в Арцах. Аз участвах в две от три заседания, след което заминах в чужбина. Проведоха се дискусии, за чието съдържание не мога сега да говоря, но по-късно се оказа, че арменската страна е подписала някакъв меморандум с Азербайджан и вероятно с руските миротворци, за който МВнР не знае. Когато това стана ясно, аз се обърнах чрез министър-председател в Министерството на отбраната, за да ни предоставят този документ. До края на пребиваването ми в длъжност така и не бях запознат с тези документи”, твърди  Айвазян. (Да припомним, че той бе министър на външните работи в периода от 18 ноември 2020 г. до 27 май 2021 г., т.е. в периода, когато войната бе прекратена и бяха подписани разни споразумения между Ереван, Баку и Москва. На фона на политическата нестабилност той подаде сам оставката си).

Пашинян
Премиерът Пашинян

Освен това в заявлението си „Заедно“ отбеляза, че е готово да предостави и решение на Министерския съвет на Арменската ССР, според което магистралата Горис-Капан с дължина 67,8 км. е построена и се е експлоатирала на територията на републиката в периода на Съветския съюз. „След противоконституционния процес на предаване на пътя Горис-Капан и стъпка, лишена от съответните архивни и други правни обосновки, правещи го законен, настоящият министър-председател на Армения Никол Пашинян и вицепремиерът Мъхер Григорян извършиха демаркацията на границата с Азербайджан в района на Тавуш в Армения. Според получените от нас данни, т.нар. демаркация отново съдържа антиконституционни елементи и противоречи на онази реалност, която е залегнали в сключените, одобрени и прилагани документи между двете републики през периода на СССР за делимитация и демаркация на границата“, се посочва в текста до Главната прокуратура.

Движението припомни, че през 2024 г. Пашинян е направил заявление на заседание на правителството, което очевидно противоречи на реалността, че уж страната за първи път от придобиването на независимост официално има делимитирана граница с Азербайджан, имайки предвид демаркацията, направена в участъка Тавуш-Хазах. „След това на 15 май беше организирано 9-то заседание на комисиите по демаркация на границата на Армения и Азербайджан. Страните подписаха протокол, потвърждавайки по този начин, че са съгласували, т.е. споразумели, за „отделни участъци от границата“. До този момент не се посочва въз основа на коя карта се извършва разграничаването, но на 14 май кабинетът на министър-председателя уточни, че става дума за топографски карти на Генералния щаб на въоръжените сили на СССР от 1976 г. Тези протоколи обаче, са абсолютно лишени от юридическа обосновка, тъй като топографските карти на Генералния щаб на СССР нямат нищо общо с определянето и наличието на границите на републиките, влизащи в състава на Съюза“, обясниха от движението.

Освен това от „Заедно“ припомниха проблемите с граничната демаркация в района на село Киранц, заради които се организираха протести пред сградата на правителството. „Жителите на Киранц и до ден днешен са недоволни от работата на демаркационните комисии, като казват, че техните забележки не са взети под внимание и че „чувствителните“ въпроси са решени „не в техен интерес“, лишавайки ги от домове и земеделска земя. Движението има протоколи от 1988 г., които потвърждават, че Арменска ССР и Азербайджанска ССР са извършили делимитация и демаркация през 1983-1984 г. Тази работа е приключила през 1988 г. с монтирането на съответните стълбове, чиито следи могат лесно да бъдат открити и да се удостовери автентичността на извършената демаркация“, се обяснява в заявлението.

Пашинян
Вицепремиерът Мъхер Григорян

В заключение Движението настоява органите на реда да извършат разследване и досъдебно производство по предвидения от закона ред. Те настояват за установяване и възбуждане на наказателно дело във връзка с престъпленията и други нарушения въз основа на достоверни факти, както и за идентифициране на истинските виновници и изправянето им пред правосъдието.

Ще припомним, че за подписването на регламента за демаркационния процес беше докладвано от Министерството на външните работи на страната на 30 август. А вече на 2 септември арменските власти обнародваха официалното съобщение за подписването на регламент за съвместната дейност на Комисията за демаркация на държавната граница и гранична сигурност между Република Армения и Република Азербайджан и Държавната комисия за демаркация на държавата граница между Република Азербайджан и Република Армения.