Пашинян

Арменското правителство увери, че няма да бъдат продавани университетски сгради с историческо и културно значение

23 Oct 2024

Проектът за изграждане на академичен град край Ереван е вече в действие

Пашинян

Правителството на Армения започна изпълнението на генералния план по създаването на академичен град в Ереван – амбициозен проект, който има за цел да консолидира различни образователни институции и да бъде създаден модерен център за образование и иновации. Повдигнати са обаче ред въпроси за съдбата на сегашните университетски сгради и дали някои от тях могат да бъдат продадени, за да бъзе финансиран мащабният проект.

По време на неотдавнашно правителствено заседание са обсъдени няколко ключови аспекта на бъдещия академичен град, включително изграждането на транспортната мрежа, което ще се извършва от италианската компания Sistematica. Според министъра на образованието, науката, културата и спорта Жана Андреасян транспортният план ще се фокусира върху устойчивата мобилност, с ограничения за използването на автомобили в рамките на градчето. Основният начин за придвижване ще бъде железопътен, а използването на велосипеди и ходенето пеша ще бъдат насърчавани за движение из кампуса.

Премиерът Никол Пашинян подчерта важността на ограничаването на трафика в рамките на академичния град, за да се създаде спокойна и безопасна среда за студенти и преподаватели. „Автомобилите няма да бъдат допускани в града, освен за доставки с ясни времеви ограничения“, уточни той. Предвижда се и изграждането на околовръстен път около територията, което ще улесни достъпа до периферията, без да засяга сърцевината му.

Една от най-противоречивите точки на срещата беше възможността за продажба или отчуждаване на някои университетски сгради в Ереван като част от процеса на финансиране на проекта. Въпреки че премиерът Пашинян подчерта, че „никаква инфраструктура от университетската система няма да бъде експроприирана“, без първо да се гарантира, че тя генерира приходи за самия университет, беше спомената и възможността някои звена да бъдат продадени, за да се осигури финансиране за изграждането на академичния град. Той подчерта, че няма да се отчуждават сгради със символична стойност. Това означава, че някои постройки, поради тяхното историческо или културно значение, ще останат непокътнати, запазвайки наследството на университетските институции в Ереван.

Вицепремиерът Тигран Хачатрян също не изключи този вариант, като посочи, че се обмислят различни модели за финансово управление. Това включва евентуалната продажба на определени университетски активи, практика, известна в международен план като „обмен до ключ“, за покриване на част от строителните разходи.

Правителството увери, че всяко решение, свързано с продажбата или преместването на университетски сгради, ще бъде извършено при строги стандарти за прозрачност. Пашинян заключи, че всяка стъпка от проекта ще бъде внимателно анализирана и отворена за обществен контрол, за да се гарантира, че е от полза както за университетите, така и за студентите и преподавателите.

Развитието на академичния град, проект, който вече е във фаза на изпълнение, представлява значителна трансформация за образователната система на Армения и се стреми да позиционира Ереван като глобален център за обучение и иновации.

Предвижда се академичният град да започне да действа през 2030 г.