политика

Аналитикът Сергей Мелконян смята, че в днешна Армения отношенията с диаспората са сложни

05 Dec 2024
Арцах

Според кандидата на историческите науки и научния сътрудник към Изследователският институт за приложна политика на Армения Сергей Мелконян поради поведението на настоящите власти, в Армения се наблюдават сложни отношения с диаспората. Той смята, че диаспората е в конфронтация с арменските власти, тъй като позицията й е в разрез със съвременния дневен ред на управляващите и се възприема като противодействие на сегашното ръководство. „Където и да съм бил – в САЩ, Русия, Ливан или Иран, по принцип диаспората не подкрепя действията на властите, тя отстоява правата на народа на Арцах и признаването на геноцида, което противоречи на политиката на сегашното правителство“, обясни Мелконян.

Коментирайки събитията в Ливан, експертът отбеляза, че много представители на диаспората са или членове, или са свързани с Арменската революционна федерация „Ташнагцутюн“ (АРФ), която е една от най-фундаменталната опозиция на управляващия режим. Той отбеляза, че в тази връзка става очевидно бездействието на арменските власти по отношение на арменската диаспора, която е застрашена. Мелконян подчерта още, че арменската общност в Ливан не само е намаляла, но е станала и по-малко активна, социалното й положение се е влошило значително и не получава необходимата помощ. „За нас основният проблем е нашата диаспора. Ако ескалацията в Ливан продължи, тя ще се окаже застрашена. За това почти никога не сме се замисляли, особено през февруари 2022 г., когато Израел активно извеждаше своята диаспора от Украйна и Русия, а Армения не организира дори един полет. В резултат на това арменците умират и от страната на Русия, така и от Украйна. Това е първият проблем – трябва да подкрепим диаспората, дори и да няма възможност да евакуираме хората, трябва поне да им се окаже помощ“, отбеляза аналитикът, говорейки за възможни действия от страна на Армения.

Засягайки влиянието на ситуацията в Близкия изток върху регионалната стабилност, експертът посочи риска от повишаване на нивото на ескалация на конфликта и по-активното въвличане на Иран, особено с идването на Доналд Тръмп на власт в САЩ , което може да отслаби позициите на тази страна в региона и това може да представлява сериозна заплаха за Армения. „Ако възникне регионална конфронтация, това може да открие възможности за Азербайджан, който Израел активно подкрепя с военни доставки. Ако Баку реши да открие нов фронт срещу Армения – фактически против Иран, това ще доведе до ескалация на конфликта. Не е изключено да се появи делегация на Израел по въпросите на военното разузнаване в Азербайджан, както това се случи през септември 2023 г. Този риск съществува, но засега не е твърде висок“, заключи Мелконян.

Нека да отбележим, че арменските власти не реагираха по никакъв начин на ситуацията около Ливан на фона на израелските бомбардировки. Това е особено важно, като се има предвид, че ливанското ръководство винаги е демонстрирало проарменска позиция, когато Армения и арменският народ са се оказвали в трудни или безнадеждни ситуации. През цялото това време официален Ереван само бегло осъди атаката срещу мисията на ООН в Ливан (UNIFIL) чрез Twitter, без дори да посочи страната, предприела тази стъпка. Трябва да се отбележи, че арменските миротворци служат в Ливан като част от UNIFIL.

Според данни от открити източници арменците са вторият по численост народ в Ливан. В резултат на продължителната гражданска война в Ливан (1975-1990 г.) и последвалата несигурност и продължителните икономически кризи, в момента в страната живеят около 100-120 хиляди арменци.